Kde leží Hlaváčky netřeba žádnému z Rožnovanů nijak zvlášť vysvětlovat. Přes sídliště Kramolišov, dál po červené turistické značce přes Rysovou (553,8 m n. m.) a Bučník (598,1 m n. m.) přibližně 4 km daleko až na nejvyšší bod Hlaváčky (627,9 m n. m.).
Pro ty pohodlnější pak autobusovou linkou z Rožnova k zastávce Hlaváčky, dál kilometr zpevněnou cestou k červené turistické značce a pozvolným klesání zpět do Rožnova (nultý kilometr u dolního mostu 370 m n. m.). Zvláště druhá varianta je příjemným zpestřením času po nedělním obědě, nebo i v kterýkoliv všední den.
Kromě příjemné procházky s dalekými výhledy na město Rožnov, Veřovické vrchy, Radhošť, Hutisko-Solanec a Valašskobystřicko je možné potěšit oči i rozmanitou vegetací tohoto horského hřebenu.
Do těchto míst s oblibou zajížděl akademický malíř Jaroslav Frydrych. Kdykoliv se vrátil ze studijních cest po galeriích v cizině, první jeho cesta vedla právě sem. „Nejdříve ze všeho jsem vždycky musel na Hlaváčky, porozhlédnout se po zdejší přírodě, okolních horách, pohoupat oči na jejich zvlněných hřebenech, nechat si od nich pohladit duši,“ řekl ještě za svého života.
Pro turisty s delším dosahem je snadné jít o kilometr dál přes mělké údolíčko stále po červené turistické značce až na Hážovské díly k turistickému rozcestí. Tady na oblém hřebenu mezi Rožnovskou kotlinou a hlubokým údolím obce Valašská Bystřice v nadmořské výšce 650 m stojí u zděné kapličky se soškou Panny Marie, postavené mezi čtyřmi lipami v roce 1936. Nacházejí se na rozcestí turistických cest. Východně je modrá značka zavede na hřebenovku Vsetínské hornatiny. Jižně po červené kolem někdejší chaloupky jako z pohádky do horské obce Valašská Bystřice. Potěšením je rázovitá „Hospoda na Dílech“, vzdálená doslova pár kroků od turistického rozcestníku.
Bonusem pro ty, kdo se na tuto trasu vydají za soumraku je výhled na noční oblohu. Hvězdy jsou v těchto místech zavěšeny tak nízko, že by je málem bylo možné sbírat nataženou rukou rovnou do čepice.
Text a foto © Richard Sobotka



