Jurkovičova rozhledna – pět let v provozu

Jurkovičova rozhledna v Rožnově pod Radhoštěm se stala vyhledávanou turistickou atrakcí. Zobrazuje půvab lidové architektury, jak ji od dětství zažil a pak v dospělosti tvořil její autor architekt Dušan Samo Jurkovič. Kdysi nechtěné a kritizované dítě je v roce 2017 už celých pět let v provozu a zájem o rozhlednu neopadá. Jurkovičova rozhledna je tak nejúspěšnějším projektem města Rožnova pod Radhoštěm v posledních letech.

Daniel Samo Jurkovič (1868 – 1947) byl slovenský architekt. Jeho osobitě secesní architekturu inspirovalo lidové stavitelství a výtvarné umění. K jeho nejznámějším stavbám patří Libušín a Maměnka na Pustevnách. Jednou z posledních staveb,  realizovaných podle jeho návrhu, je rozhledna v Rožnově pod Radhoštěm, předána do užívání v roce 2012.

Architekt Dušan Samo Jurkovič. 

Architekt Dušan Samo Jurkovič se narodil 23. 8. 1868 ve Staré Lúce na Slovensku, zemřel 21. 12. 1947 v Bratislavě na Slovensku. Od mládí byl bytostně spojen s lidovou architekturou. Po vytvoření staveb na Pustevnách si jejich tvůrci povzdechli: „Nikdy jsme si nepomyslili, že stavby ve valašském slohu  mohou být tak krásné a nádherné!“ Právem Jurkovičovi patří titul „Básník dřeva“.

V roce 1889 působil Dušan Samo Jurkovi na Vsetíně u stavitele Michala Urbánka. Podílel se expozicemi valašské lidové architektury na Národopisných výstavách. Pro Národopisnou výstavu českoslovanskou v Praze v roce 1895 navrhl valašskou vesnici, které měla mezi návštěvníky neobyčejný úspěch. Je autorem lázeňských budov v Luhačovicích, Křížové cesty na Hostýně a dalších staveb.

Vyhlídkovou věž navrhl architekt Dušan S. Jurkovič již v roce 1896. Sto let ležel náčrtek rozhledny bez povšimnutí, než se tento architektonický skvost podařilo realizovat. Rozhledna měla původně stát v Brňově u Valašského Meziříčí. O její stavbě uvažoval také někdejší ředitel Valašského muzea v přírodě ing. Rudolf Bečák. Až v roce 2010 dozrál čas k realizaci téměř zapomenutého projektu.

Jurkovičova rozhledna v rozloženém stavu. 

Stavba Jurkovičovy rozhledny za více jak 10 mil. Kč z fondu EU a Nadace děti, kultura a sport se podařilo zahájit v listopadu 2010. Termín dokončení byl stanoven na závěr roku 2011. K zahájení provozu rozhledny došlo v květnu 2012.

Jurkovičova rozhledna se nachází na východním okraji Rožnova pod Radhoštěm. Stojí na Karlově kopci nad Valašským muzeem v přírodě, na kótě 480 m n. m. Výška rozhledny je 32 m, nejvyšší vyhlídková plošina je ve výšce 19 m.

Veškeré kovářské a klempířské práce a většina tesařských prací byla provedena ručně dle starých postupů. Na stavbu je použito 200 metrů krychlových kulatiny. Barevné řešení rozhledny odpovídá Jurkovičovým stavbám na Pustevnách. Rozhledna je postavena podle původních architektových návrhů, pouze s drobnými úpravami dle současných předpisů.

O stavbu Jurkovičovy rozhledny se nejvíc zasloužil pan Alois Vychodil. Ve věžce jsou na památku budoucím uloženy dokumenty nejen pevné, ale i tekuté.  

Do stříšky rozhledny byl uložen tubus s dokumenty, jsou v něm současné mince, tisk a také dekorativní láhev se znakem a nápisem města, třetinka litru slivovice. Poselství je určeno následným generacím jako dokument o městě a lidech v čase dokončení rozhledny.

Výhled z rozhledny je na Rožnov a západní část Rožnovské brázdy.

Přístup k rozhledně je Petřekovou strání, kde už v čase klimatického lázeňství byly upraveny chodníky, instalovány lavičky k odpočinku. Na vrcholu se nacházel altánek.

Dušan Jurkovič by měl určitě  radost, že došlo k realizaci k rozhledny  podle jeho návrhu z roku 1896. Stavba Jurkovičovy rozhledny v Rožnově pod Radhoštěm je vlastně první a jediná realizace Jurkovičova díla po 115 letech od vzniku náčrtku.

Text, foto a reprofoto © Richard Sobotka

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *