XI. Ovčácký den v areálu rožnovské zemědělské školy

V pořadí XI. Ovčácký den se v sobotu 24. června 2017 v areálu Střední školy zemědělské a přírodovědné v Rožnově pod Radhoštěm neobyčejně vydařil. K vidění byly ukázky zemědělské výroby, řemesel a chovu hospodářských zvířat, a k mání málem všechno na co si kdo pomyslel. Návštěvníci si mohli prohlédnout nejmodernější zemědělské stroje. Podívat se na překážkovou dráhu pro psy. Nejmenší se mohli povozit v koňském sedle. Nechyběla jízda zručnosti malotraktorem. Ani kotce se živými zvířaty. K tomu stánky s pochoutkami a poživatinami všeho druhu, všechno „Made in Valašsko“, takže bohatý výběr krajových specialit. Nescházel ani doprovodný program pro děti i dospělé. A počasí si dalo záležet, slunce se po celý den kutálelo v modrém blankytu oblohy. A když jeho žár přesáhl určitou míru, našlo se v areálu školy dostatek zastíněných míst. Možná netřeba zdůrazňovat, že návštěvníků bylo nespočítaně.

K návštěvníkům patřili i vzácní hosté. Záštitu nad XI. ročníkem Ovčáckého dne převzal Marian Jurečka, ministr zemědělství České republiky, Jiří Čunek, hejtman Zlínského kraje, Margita Balaštíková, radní Zlínského kraje a další.

Při slavnostním zahájení nescházel na pódiu ani ing. Radim Holiš, starosta města Rožnova pod Radhoštěm, které si právě letos připomíná 750 let od první písemné zmínky. Ovčácký den navštívil také poslanec Parlamentu ČR Petr Kořenka i Kateřina Melcová. Také ředitelka regionálního zemědělského odboru, a předseda Agrární komory Valašska.

Ovčácký den zahájil Ing. Jaroslav Krčmář, ředitel Střední školy zemědělské a přírodovědné v Rožnově pod Radhoštěm.
„Vítám vzácné hosty. Jsem poctěný jejich návštěvou a tím, že jsou nakloněni naší škole. Zemědělství nejsou jenom ovečky a škola není jen zemědělství, ale patří k tomu celý agrární sektor. Deset ročníků Ovčáckého dne probíhalo tradičně v Prlově, jedenáctý se přestěhoval k nám. Jsem tomu rád. Je to pro naši školu velká čest pořádat takovouto významnou akci, ale také obrovský závazek. Snažili jsme se dnešní den připravit co nejlépe, aby všichni návštěvníci byli spokojeni. Na přípravě se velkou měrou podíleli zaměstnanci a žáci školy, za což jim děkuji. Ovčácký den začíná na naší škole novou tradici a já doufám, že bude pokračovat i v dalších letech.“

Hejtman Zlínského kraje ing. Jiří Čunek.
„Převzít záštitu nad Ovčáckým dnem je už historická povinnost po mých předchůdcích. Ale mám k tomuto počinu i vlastní vztah a jsem rád, že se naší zemědělci a pořadatelé rozhodli přenést Ovčácký den do Rožnova. Chceme takto podpořit zdejší zemědělskou školu. Zdůrazňujeme touto akcí podporu rovněž toho, aby Česká republika byla opět soběstačná v potravinách i v živočišné výrobě. Jsem přesvědčený, že podpora této myšlenky ze strany státu bude.“

 

Margita Balaštíková, radní Zlínského kraje pro životní prostředí a zemědělství. Na otázku, proč je většina potravin v prodejnách německého nebo polského původu odpověděla.
„Začíná se to lepšit. Určitě jste si všimli pozitivních článků o našem zemědělství. Víme, že zemědělci živí národ. A na to se prostě zapomnělo. Kupovat polský sýr a německou šunku je špatné. Každý správný Moravan a Valach se musí podívat na obal a koupit si šunku naši, českou. Tím, že budeme kupovat naše české zboží, budeme podporovat naše zemědělce a ti ho budou tím víc produkovat. Není to všechno jen o ceně, je to také o kvalitě. Měli bychom Němcům a Polákům ukázat, že to umíme líp. A my to opravdu umíme. Evropská Unie vznikala proto, abychom dobyli jiné trhy, a ne aby jsme začali dobývat jeden druhého. Každý si má nechat to svoje. A protože jsem radní za životní prostředí tak říkám, přestaňme vozit jídlo sem a tam, ale vyrobme ho tam, kde se vyrobit dá a vozme si jenom to, co nedokážeme vyrobit, jako jsou například pomeranče a citrony. Pěstujme  jablka, hrušky a ty naše trnečky, ty jsou pro naše děcka to nejlepší.“

Starosta Rožnova Radim Holiš na otázku, co říká tomu, že Ovčácký den je na Valašsku a v Rožnově řekl.
„Snažil jsem se na schůzi Agrární komory Valašska, aby se taková akce mohla konat v Rožnově. Dnešní den dokazuje, že i zázraky se dějí. A věřím, že Ovčácký den v Rožnově bude minimálně stejně dobrý, jako byl v Prlově.“

 

Petr Kořenek, poslanec Parlamentu ČR na otázku zda je nutné vychovávat nové zemědělce odpověděl.
„Zcela určitě. Jsem velice rád, že Zlínský kraj je pokryt jak zemědělskými obory tak i celým agrárním sektorem. Zlínský kraj má v tomto ohledu dobrý potenciál. Problém je, abychom měli studenty a žáky na zemědělských školách, aby studenti měli o tyto obory zájem. Je sice doba, kdy všichni chtějí být bankéři nebo ekonomové, ale někdo musí umět i toto řemeslo. A jsem rád, že máme žáky, kteří o tuto profesi mají zájem, a rodiče, kteří je k tomu vedou. Dnes se každý dívá především na to, co bude za tu práci mít. Takže samozřejmě musí být ta práce ohodnocena, protože je to namáhavá práce. Ale každá práce musí mít lidi, kteří o ni mají zájem.“

Kateřina Melcová, ředitelka regionálního zemědělského odboru uvedla, že zlínský region podporuje zemědělství ročně 4,5 miliardami korun.
Předseda Agrární komory Valašska uvedl, že Ovčácký den převedli do Rožnova právě proto, aby podpořili zdejší zemědělskou školu. „Abychom podpořili české zemědělství. Abychom ukázali, že ve vsetínském okrese je střední škola, která je schopná vychovávat nové odborníky, kteří jsou pro české zemědělství připraveni účinně pracovat. Jsem přesvědčený, že to není v Rožnově první ročník Ovčáckého dne, ale že bude následovat nejméně deset dalších.“

Následoval křest knihy „Emanuel Vencl“ napsané o člověku, který se před sto dvaceti roky stal prvním ředitelem tehdy Zimní hospodářské školy, která si právě letos připomíná 120 let své existence. „Když jsem po roce 1990 začal o Emanueli Venclovi útržkovitě sbírat první materiály, nikdo jeho jméno neznal,“ uvedl autor knihy Richard Sobotka. „Po smrti v roce 1939 byl Emanuel Vencl po následujících šedesát let násilně vytěsněn z paměti národa navzdory skutečnosti, že mu obce z vděku za jeho obětavou práci ještě za jeho života udělovaly čestné občanství a lidé mu stavěli pomníky. Takže připomínka Emanuela Vencla v podobě knihy, vydané pod záštitou zemědělské školy, kterou zakládal, je po více jak sto letech jen malou satisfakcí za vše co pro Valašsko vykonal.“

Křest knihy se uskutečnil směsí travních semen, jakými Emanuel Vencl a rožnovští travináři kdysi proslavili Rožnov po celém světě. Křest provedli autor knížky Richard Sobotka, ředitel SŠZP ing. Jaroslav Krčmář, senátor a zlínský hejtman ing. Jiří Čunek, vnuk Emanuela Vencla pan Václav Vencl a starosta města Rožnova pod Radhoštěm ing. Radim Holiš.

Vnuci Václav a Františka Venclovi. Dlouholetý učitel zemědělské školy v Rožnově p. R. Bohumil Maleňák.

 

 

Text a foto © Richard Sobotka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *