V neděli 8. června 2025 si Staré Zubří připomnělo 25 let od chvíle, kdy byla v roce 2000 slavnostně posvěcena kaple svatého Ducha. Slavnosti se účastnil generální vikář olomouckého arcibiskupa, monsignor Ladislav Švirák, monsignor Vojtěch Kološ a jeho dlouholetý spolupracovník Jenda Boleček. Slavnostní mši sloužil mons. Ladislav Švirák společně s Vojtěchem Kološem a jáhnem Martinem Svakem. Přítomen byl také zuberský farář P. Pavel Hödl, který byl iniciátorem celé slavnosti.
Kaple slouží jako místo setkávání a duchovní posily a výroční oslava byla zároveň poděkováním všech, kteří se o stavbu zasloužili.
Jak to tenkrát bylo
Nemohlo být pro kapli svatého Ducha na Starém Zubří zvoleno příhodnější místo, než na malém návrší v nadmořské výšce kolem 500 m. Ze tří stran je obklopena malebnými svahy Veřovických vrchů, výhled k jihu údolím nad Starozuberským potokem, až po návrší Úlehle za řekou Bečvou, které odděluje další nejstarší valašskou obec Vidče.
S nápadem postavit ve Starém Zubří kapli přišel v roce 1993 tehdejší zuberský farář páter Vojtěch Kološ. Nápadu se s nadšením ujali především starozuberští obyvatelé. Zdarma nabízeli pozemky. Nejvíce příhodným a zároveň dobře dostupným bylo místo zvané Kostelničky, kde kdysi dávno údajně stával kostel pro potřeby někdejší osady Staré Zubří, položené pod vrchem Kamenárka.
Správce a průvodce kaplí pan František Španihel.
„Podle mě je toto místo po Římu a Neapoli třetí nejkrásnější na světě,“ řekl správce kaple pan František Španihel, který ve Starém Zubří prožil všechny dny svého života.
Kaple je kruhová. Obětní stůl z bloku pískovce je umístěn uprostřed, přesně pod kopulí. Kaple pojme na 200 lidí. Sakristie nemá dveře a interiér tak vytváří dojem bezprostřednosti mezi záležitostmi duchovními a světskými. Ambo k předčítání Písma rovněž tvoří blok pískovce. Svatostánek, zabudovaný v boční zdi, je krytý řezbou do dřeva v podobě pecnu chleba, se symbolikou kříže a beránka. Nad ním je vsazeno do stěny sedm polodrahokamů, některé dovezené až z Afriky, které symbolizují sedm darů Ducha Svatého. Poblíž pak dalších dvanáct polodrahokamů, symbolizujících dvanáct apoštolů. Nad svatostánkem je zavěšen stylový dřevěný kříž s řezbou Ukřižovaného.
Při vstupu do kaple je kropenka z největší mořské mušle, jasně bílé, dar z Itálie. Nad ní prastará dřevěná plastika sv. Rocha, zdobená polychromií. V kopuli, kudy proniká jasné světlo okny pod vížkou se zvonem, je zavěšena velká ze dřeva vyřezaná holubice, symbol Svatého Ducha.
Barbara Jahns z polského města Šrem.
Zvláštností je zde více. Průsvitné vitráže jsou tvořeny z leštěného průhledného mramoru – onyxu, vytěženého v moři, dar potomka valašského rodu Dr. Josefa Pustky z Říma. Do pískovce obětního stolu jsou zabudovány ostatky českých světců sv. Jana Sarkandra a sv. Zdislavy; v den jejich svatořečení v květnu 1995 posvětil při návštěvě České republiky v Olomouci základní kámen papež Jan Pavel II.
Stavba z kamene, dřeva, cihel a kovu je dílem místních řemeslníků.
Ani vnějšek kaple není bez zajímavostí. Vedle vchodu upomíná černá tabulka na svěcení základního kamene. Pod ní je umístěna cihla ze Svaté země, kterou přivezl P. Vojtěch Kološ, duchovní otec myšlenky stavby kaple. Do východní části byl z nevyhovujícího místa v Hamrech přemístěn kříž z roku 1825, nejstarší dochovaný v katastru obce Zubří. Pod ochozem jsou umístěny lavičky k odpočinku. V prostoru před kaplí vysadili v červnu 2000 hosté družebního města Rosdorf (SRN) lípu s dvojjazyčnou citací: „Z vděčnosti za přátelství, partnerství, které jsme zde v Zubří zažili a které chceme do budoucna uchovat.“
Hosté z Polského města Šrem a průvodce František Španihel.
Slavnost svěcení kaple proběhla 11. června jubilejního roku 2000, na den slavnosti Seslání Svatého Ducha. Za účasti tisíců věřících a významných hostů novou kapli vysvětil olomoucký arcibiskup Msgre. Jan Graubner.
Kronika kaple je hustě popsána záznamy obdivu a chvály. Kapli navštěvují nejrůznější lidé, odborníci, náhodní pocestní i umělci. Moderní koncepce, vyváženost použitého materiálu a celkového pojetí, soulad prvků a neobyčejný vkus, těsnější sepětí věřících a věcí duchovních, to vše je vskutku důvodem k obdivu.
Autorem architektonického řešení je brněnský architekt Ing. Marek Štěpán. Venkovní úpravy prostoru kolem kaple byly provedeny podle návrhu zahradní architekty Zdislavy Brantalové z Hodonína. Okolí kaple bylo zatravněno a doplněno sochou P. Marie.
Kaple ve Starém Zubří poskytuje dokonalý vizuální i duchovní zážitek je místem, kam chodí odpočívat Bůh i lidé.
Zdroj Zuberské noviny č. 383, 25. červen 2025: Výročí kaple Svatého Ducha, autor Aleš Měrka, starosta.
Text a foto © Richard Sobotka