Netradiční portréty současných tanečníků se budou vznášet na Jatkách78

V pražském kulturním centru Jatka78 bude od 6. února ke zhlédnutí cyklus fotografií Jakuba Sobotky s názvem Performers. Přijďte si do Holešovic prohlédnout netradiční civilní portréty tanečníků předních českých i zahraničních souborů současného tance.

„Jde mi o člověka, chci, aby se před objektivem otevřel, odložil masku, byl sám sebou. Na druhou stranu respektuji osobnost umělce, který je výjimečný. Vše ostatní je upozaděno, aby neodvádělo divákovu pozornost,“ dodává Sobotka k cyklu černobílých fotografií.

Zašovský fotograf stál u zrodu festivalu současného tance TANECVALMEZ ve Valašském Meziříčí, který touto výstavou zahajuje svůj 11. ročník. Portréty začaly vznikat v roce 2015, což byl pro TANECVALMEZ přelomový rok. Tehdy na festivalu vystoupil norský soubor Jo Strømgren Kompani s kultovní Taneční poctou fotbalovému umění a soubor 420PEOPLE s českou premiérou Taneční pocta ping-pongu, rovněž z dílny Jo Strømgrena. Při nácviku této choreografie začaly vznikat první portréty.

K tanečníkům z Jo Strømgren Kompani a 420PEOPLE postupně přibývali další špičkoví umělci – DEKKADANCERS, Burki&Com, polští Witamina T či francouzští tanečníci kolem choreografů Kadera Attou a Andrewa Skeelse. Všechny spojuje to, že vystupovali na festivalu TANECVALMEZ.

„Pro galerii v prostorách Jatek78 jsem zvolil instalaci fotografií ve formě kinetických objektů zavěšených pod stropem. Tanečníci se vznášejí nad hlavami návštěvníků, jsou v pohybu, který k tanci neodmyslitelně patří,“ popisuje Sobotka.

Výstava bude zahájena 6. února v 18:30 hod., o hodinu později vystoupí soubor 420PEOPLE s choreografií Mirage. Výstavu si můžete prohlédnout do 15. března 2018.

Text Bára Sobotková
Foto © Jakub Sobotka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *