PERFORMERS – fotografe Jakuba Sobotky v Nové scéně Národního divadla

Praha 24. 10. 2018Kavárnu NONA, Národní 1393/4, 110 00 Nové Město,  ozdobily portréty elit současného tance. Výstavu PERFORMERS zahájil autor fotografického cyklu Jakub Sobotka a tanečník Václav Kuneš.

Od 13. listopadu jsou v kavárně Nové scény Národního divadla vystaveny netradiční portréty významných českých a zahraničních tanečníků. Autorem cyklus černobílých fotografií je známý fotograf Jakub Sobotka. Společně s autorem zahájila výstavu ředitelka mezinárodního festivalu TANECVALMEZ Milada Borovičková a jeden z portrétovaných umělců – Václav Kuneš, zakladatel tanečního souboru 420PEOPLE, aktuální  porotce StarDance.

Portréty zachycují tanečníky v  pohybu, v civilu a v nadživotní velikosti: „Jde mi o to, aby se člověk před objektivem otevřel, odložil masku, byl sám sebou. Proto nefotím tanečníky v kostýmech, ale v jejich oblíbeném oblečení, bez make-upu a nechávám jim volnost,“ vysvětlil fotograf Jakub Sobotka. S tím souvisí také černobílá stylizace portrétů. „Povznáší běžnou fotku z denního života do abstraktního světa. Profily tanečníků získávají na síle, kráse a atmosféře,“ dodává fotograf.

Stěny divadelní kavárny roztančilo celkem 22 osobností taneční tvorby. Především tanečníci významných českých souborů současného tance – 420PEOPLE, DEKKADANCERS, ND3, Burki&Com, ale také zahraniční hvězdy. Jsou mezi nimi portréty členů norské Jo Strømgren Kompani nebo francouzských tanečníků kolem choreografa Kadera Attou. Všechny umělce spojuje to, že vystupovali na festivalu TANECVALMEZ, jehož dvorním fotografem je Jakub Sobotka už 11 let. A právě tam se v něm probudil zájem o portrétování tanečníků – sledoval jejich přípravy a soustředění v zákulisí, a rozhodl se zachytit jejich civilní tvář.

Cyklus začal vznikat roku 2015, kdy festival TANECVALMEZ spolupracoval se soubory 420PEOPLE a Jo Strømgren Kompani na přípravě české premiéry norské choreografie Taneční pocta ping-pongu. Při té příležitosti se Jakub Sobotka dostal do intenzivnější a bližší komunikace s českými a norskými tanečníky. Od té doby portrétoval přes 40 umělců.

Vytaveno je 22 fotografií. Výstava potrvá od 13. listopadu 2018 do 12. ledna 2019.

 

 

Text © Mgr. et Mgr. Bára Sobotková tisková mluvčí.
Foto © Jakub Sobotka

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *