Valašská zima v obrazech malířů.

V roce 2016 uspořádalo Muzeum regionu Valašsko, Zámek Vsetín, výstavu obrazů valašských malířů „Mistři valašských zim“. Podívejme se, jak se malíři, povětšinou uvyklí na práci s barvou, vypořádali s chmurným zimním obdobím, kdy je denního světla poskrovnu a co barevnosti se týká, není to o mnoho lepší. Přece i toto období má své kouzlo ve specifické atmosféře, pochmurné i nadějné, že dirigent čas neuvízne v závěji a podle nepamětných not zaklepá v příhodnou dobu na sněhem pokrytý ledový krunýř a nechá vyrašit první zelenou snítku, která je předzvěstí časů plných svěžesti a barev. Právě o tom jsou obrazy malířů –  Mistrů valašských zim.

Hugo Baar (1873-1912), obrazy „Boží muka v Beskydech“, olej, 1907, Muzeum Novojičínska. Obraz „Pohřeb v zimě“, olej, 1908, Muzeum Novojičínska.. Studoval na vídeňské Škole uměleckých řemesel a na mnichovské akademii. Usadil se ve Vídni, ale udržoval styky s rodnou Moravou. Byl ve své době považován za největšího malíře beskydské zimní krajiny. Tíhl k náladově podbarveným, melancholickým krajinným výjevům, jak je ostatně patrné z jeho obrazů.

Miloš Boria (1896-1937), obraz „Horní Jasénka“, olej, 1927, Muzeum regionu Valašsko, Vsetín. Studoval na pražské malířské Akademii. V roce 1923 se usadil na Vsetínsku. Byl nepochopen. Sužovaný chudobou zemřel předčasně ve svých 41 letech na tuberkulózu.

 

 

 

Josef Brož (1904-1980), obraz „Napadl sníh“, akryl, 1979, Muzeum regionu Valašsko, Val. Meziříčí. Absolvoval Státní odbornou školu pro zpracování dřeva ve Valašském Meziříčí a pražskou UMPRUM. Jako krajinář maloval v okolí Berouna, Prahy, na Českomoravské vysočině a v severozápadních Čechách. V roce 1967 byl jmenován národním umělcem.

 

 

 

Josef Hapka (1912-1987). Obraz „Zima na Malé Lhotě“, tempera. Muzeum regionu Valašsko, Vsetín. Vyučil se u firmy na opravu kostelů a malbu divadelních dekorací. Navštěvoval soukromou malířskou školu a studoval na pražské AVU. Věnoval se portrétní a figurální tvorbě a krajinomalbě. Žil v Praze, ale často se vracel na rodné Valašsko a na sklonku života se trvale usadil v Zubří.

 

Ilja Hartinger (nar. 1935). Obraz „Před fujákem“, olej, 1967. Soukromý majetek autora. Vystudoval UPŠ v Brně a VŠUP v Praze. Ztvárňuje rodné Valašsko pohledem malíře. Nechává se také inspirovat zážitky z cest. Žije a pracuje v Karolince, kde založil výtvarnou galerii.

 

 

 

Karel Hofman (1906-1998). Obraz „Zima na Soláni“, olej. Muzeum regionu Valašsko, Vsetín. Vyučil se malířem porcelánu v Jablůnce, pracoval v rožnovské umělecké dílně bratří Jaroňků. Vystudoval pražskou AVU, studoval na římské Akademii krásných umění. Učil na zlínské Škole umění a na SUOPŠ v Uherském Hradišti. Usadil se na Soláni. Byl vynikající portrétista i krajinář. V roce 1985 byl jmenován národním umělcem.

 

Jan Hrnčárek (1918-2009), obraz „Zimní krajina“, olej, 1952. Muzeum regionu Valašsko, Val. Meziříčí. Učil se v dílně dekorativního malíře v Místku, u krajináře O. Schüllera ve Frýdlantu nad Ostravicí, na pražské Škole Mánesa a na AVU. Žil ve Frenštátě pod Radhoštěm, ateliér měl na Prostřední Bečvě. Byl malířem beskydské krajiny. Je nositelem vyznamenání Za vynikající práci a v roce 1983 byl jmenován zasloužilým umělcem.

 

Ludvík Klimek (1907-1959), obraz „Zima v Senici“, kvaš, Muzeum regionu Valašsko, Vsetín. Pracoval jako dekorativní malíř, studoval na pražské malířské akademii. Usadil se ve Zděchově a tamní krajina se mu stala nevyčerpatelným zdrojem inspirace.

 

 

 

Augustin Mervart (1889-1968), obraz „Vesnice v zimě“, olej, 1916. Soukromá sbírka. Vystudoval Státní odbornou školu pro zpracování dřeva ve Valašském Meziříčí. Tíhnul ke krajinomalbě a byl bytostným krajinářem. Inspirovala ho hlavně valašská krajina.

 

 

 

Alois Schneiderka (1896-1958), obraz „Pohřeb“, olej. Muzeum regionu Valašsko, Vsetín. Studoval na vídeňské Akademii a na pařížské neoficiální Akademii Julian. Působil jako scénický výtvarník, pedagog. Byl krajinář. Na Valašsku se snažil zachytit horala v jeho úmorné práci.

 

 

Antonín Strnadel (1910-1975), obraz „Zděchov v zimě“, olej, 50. léta 20. stol,
Muzeum regionu Valašsko, Vsetín. Studoval v Praze na UMPRUM a v Praze působil jako výtvarný pedagog. Rád se vracel na Valašsko. Krajinomalbě se věnoval jen okrajově.

 

 

Text a reprofoto © Richard Sobotka

 

 

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *