Zima už vkročila také do Beskyd.

Zima je jedno ze čtyř ročních období mezi podzimem a jarem střídajících se v mírných a polárních oblastech. Na severní polokouli astronomická zima nastává 21. prosince a končí rovnodenností – zpravidla připadá na21. března. Střídání ročních období je způsobeno odklonem zemské osy od roviny ekliptiky (o 23°27′). Polokoule, na které je zima, je poněkud odvrácena od Slunce, dopadá na ni méně slunečního záření a pod větším úhlem, což v principu vede k nižším teplotám. 

Nejkratší den a nejdelší noc v roce připadá na zimní slunovrat, obvykle 21. prosince. Slunce zapadá (obvykle) nejdříve 13. prosince na svátek svaté Lucie, která podle pranostik noci upije, ale dne nepřidá. Nejpozději Slunce vychází až na konci roku, tedy 30. a 31. prosince.

Zima roku 2023 vkročila sněhovým popraškem a malou námrazou do Beskyd 11. listopadu na svátek svatého Martina jak to má být. Následujícího dne v neděli12. listopadu už vrchol Radhoště ostříbřil první letošní sníh. Zatím není sněhové nadílky příliš, kdežto v minulých letech byla radost podívat se. Ale co není, může být. Vždyť je teprve polovina listopadu a v minulosti přicházely sněhové hrátky třeba už počátkem října.

Někdo se ze sněhu raduje, jiný se mračí. Sníh neodmyslitelně patří k zimnímu období a má svůj půvab. A zima koneckonců potrvá jen do 20. března 2024, kdy prvním jarním dnem přivítáme další roční období.

I takové sněhové zimy bývaly na Radhošti. 

Text a foto © Richard Sobotka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *