U zastavení č. II. Jurkovičovy křížové cesty neopomeneme se podívat na zadní stranu stavby. Je zde umístěna velká pamětní tabule s textem: „Bratřím vojínům omladina 1919. Vítězná ochrano Moravy oroduj za ně.“ Před deskou je oplocená zahrádka
Touha po svobodě vyprovokovala nerozvážný čin srbského studenta z Bosny Gavrilo Principa, člena radikální nacionalistické organizace jihoslovanské mládeže Mladá Bosna k atentátu 28. 6. 1914 v Sarajevu na rakousko-uherského následníka trůnu Františka Ferdinanda d´Este. Jeho výstřely se staly rozbuškou první světové války.
Válkychtivé velmoci se vrhly do bojů v romantické představě rychlého vítězství a velkých zisků. Armády však záhy uvízly na západní frontě v bahnitých zákopech na řece Marně, na italské frontě v neschůdných Dolomitech a na východní frontě na nekonečných ruských pláních.
Za začátek Velké války je považován 28. červenec 1914, kdy Rakousko-Uhersko vyhlásilo válku Srbsku.
Dalším válčištěm se stala třetího srpna téhož roku západní fronta, kde se válečně naladěné Německo snažilo rychle, avšak neúspěšně porazit Francii.
Třetím válčištěm byla od 15. srpna 1914 východní fronta, kde Rusové zahájili ofenzívu do východního Pruska, to však s vydatnou pomocí Německa náporu Rusů odolalo.
K Trojspolku – Koalice Rakousko-Uherska, Německa a Itálie, uzavřená 20. 5. 1882, se připojila Osmanská říše, která neúspěšně bojovala proti Rusům na Kavkaze.
V roce 1914 se stala válčištěm také Afrika a Tichomoří.
Takto pouhé potrestání Srbska za nerozvážný čin srbského studenta z Bosny Gavrilo Principa za atentát ze dne 28. června 1914 na rakousko-uherského následníka trůnu Františka Ferdinanda d’Este, během návštěvy Sarajeva, při kterém zahynula i jeho žena, česká šlechtična, vévodkyně z Hohenburgu, Žofie Chotková, proměnilo Evropu a posléze celý svět, ve válečný kotel.
„Do Vánoc jsme zpátky doma!“ smáli se vojáci odjíždějících v dlouhých vlacích na frontu, ale zapomněli upřesnit do kterých Vánoc, ovšem pokud budou mít štěstí a přežijí.
Pouhý výchovný pohlavek srbským kverulantům se totiž nečekaně rychle přeměnil ve Velkou válku, později historiky označovanou jako První světová válka, která se neplánovaně protáhla až do podzimu roku 1918.
Výsledkem totální války byl rozpad monarchií Rakousko-Uherska a turecké říše, přeměna Ruska a Německa, ale také vznik nových států.
Inferno Velké války utopilo v krvi deset milionů lidských životů a navždy pozměnilo osud přeživších.
Text a foto © Richard Sobotka