Rožnovský „Spolák“ plný komiksu.

Komiks je forma výtvarného uměleckého díla, někdy označovaný jako „deváté umění“, ve kterém jsou za sebou chronologicky uspořádány kresby nebo jiná zobrazení s případným doprovodným textem v cílených sekvencích, které dohromady vytvářejí celek, nejčastěji příběh.

Komiks není v Rožnově pod Radhoštěm jako umělecké médium neznámý. V roce 2009 vydala Městská knihovna v Rožnově p. R. publikaci „Já a komiks“, sbírku kreslených příběhů. V březnu a dubnu roku 2021 připravila TKA kulturní agentura Rožnov, Kino Rožnov a vydavatelství Akropolis na budově rožnovského kina Panorama výstavu komiksů „Rychlé šípy a jejich úžasná nová dobrodružství“, i jako upomínku na Jaroslava Foglara – Jestřába.

Od srpna 2021 je ve Společenském domě instalována výstava komiksů pod názvem „Ozvěny signálů z neznáma“.

Společenský dům, původně Lázeňský dům, byl postavený v roce 1874 a stal se střediskem klimatických lázní, které byly v Rožnově pod Radhoštěm provozovány od roku 1796 až do roku 1950, kdy zanikly.

Od ledna 2018 byl Společenský dům (mimo několika akcí) tři a půl roku mimo provoz. V roce 2021 je v pronájmu Města Rožnova. V srpnu 2021 je v něm prvou uspořádanou akcí právě výstava komiksů pod názvem „Ozvěny signálů z neznáma“.

Proč právě takto, zeptali jsme se ředitele TKA kulturní agentury v Rožnově pod Radhoštěm Mgr. Jakuba Sobotky.

„Ozvěny z toho důvodu, že výstava byla instalována před deseti lety v Praze, Brně a Pardubicích, tehdy se jmenovala „Signály z neznáma“ podle názvu Čtyřlístkového příběhu, který je ve Společenském domě vystavený hned na úvodním panelu. Takže u nás v Rožnově jsou to „ozvěny“ předchozích výstav.

Výstava vlastně představuje historii českého komiksu od roku 1922 do roku 2021, takže téměř 100 let od doby, kdy Josef Lada, považovaný za otce českého komiksu, zveřejnil svůj prvý komiks

Autory výstavy jsou Tomáš Prokůpek a Pavel Kořínek. Tomáš Prokůpek je původem Rožnovák, který působí v Moravském zemském muzeu v Brně, kde se zaměřil na výzkum českého komiksu. Pavel Kořínek je z Prahy z Ústavu české literatury, i když je jeho pracovní záběr širší, také se zaměřuje na komiks. Oba před deseti lety sestavili výstavu „Signály z neznáma“. Aktualizovali ji o novinky, které v oblasti komiksu za posledních deset let vznikly, což je na výstavě patrné v sekci aktuální tvorba. Celkem je na výstavě prezentováno přibližně sedmdesát různých komiksových příběhů.“

Jsou prázdniny, kdy bude vernisáž?

„S ohledem na čerpání dovolených vernisáž nebude, ale výstava je otevřena od 1. srpna. Ve druhé půli srpna začnou komentované prohlídky. Výstava bude otevřena do konce září letošního roku. Otevírací doba v měsíci srpnu každý den od 10-18 hodin, v září vždy od středy do neděle 13–18 hodin. V září chceme v dopoledních hodinách nabídnout školám individuální prohlídky.“

Výstava, která je podle tematických okruhů uspořádána formou bludiště, bude doplněna odpovídající literaturou?

„Oslovil jsem vydavatelství, která vydala knihy o komiksu a autoři výstavy přislíbili, že jejich knihy budeme mít v průběhu výstavy v prodeji.“

Společenský dům, tato historická budova, tak po letech odmlčení znovu ožije.

 

Text a foto © Richard Sobotka

 

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *