Výstava „Paměť národa“ na Masarykově náměstí v Rožnově pod Radhoštěm

Putovní výstavu „Paměť národa zlínského kraje“, která v polovině měsíce srpna 2018 hostovala na Masarykově náměstí v Rožnově pod Radhoštěm, připravila společnost Paměť národa Střední Morava.
Prezentováno bylo celkem 12 fotografií osobností a úryvkem jejich životního příběhu.

„Poslechněte si příběhy, které každý den vyprávíme,“ uvádí úvodní panel a cituje Jodi Picoultovou, americkou spisovatelku: „Historie nejsou jen data, místa a války. Jsou to především lidé, kteří zaplňují volný prostor mezi nimi.

Na jednom z panelů této neobvyklé výstavy je uvedeno:

Není kontinuity bez identity, není identity bez paměti. Necháme-li vzpomínky pamětníků upadnout v zapomnění, ztratíme možnost porozumět našemu kraji.“

Společnost Paměť národa Střední Morava je součástí stejnojmenného celorepublikového projektu. Paměť národa je nejrozsáhlejší veřejně dostupná sbírka vzpomínek v Evropě. Spravuje ji společnost Post Bellum, která již více než 15 let dokumentuje příběhy lidí, na jejich základě vytváří dokumentární filmy, rozhlasové pořady, publikace a výstavy.

Osobnosti, uvedené na výstavě, pocházejí z celého Zlínského kraje, zejména ze Zlína, Uherského Hradiště, Uherského Brodu, Rožnova pod Radhoštěm a Kroměříže.

Celou akci završuje připomínka 100 let od vyhlášení samostatného Československa, demokratického státu, založeného na myšlenkách T. G. Masaryka. Jeho odkaz je podnes významnou připomínkou základních lidských hodnot.

Citace z panelů.

Bohumír Zháňal (nar. 1931, Moravský Žižkov): „Vesnici ovládli komunisté a obvinili otce, že jako soukromý veterinář nadržuje prasatům sedláků před prasaty družstev.“

Jan Viktora (nar. 1931, Nová Ves na Slovensku): „Nejprve jsme učitelům Baťovy školy říkali bratře a sestro. Pak pane a paní. Nakonec soudruhu a soudružko.“

Josef Petrů (nar. 1936, Loučka na Vsetínsku): „Viděl jsem sousedy, jak v neděli ráno vzývali v kostele Boha a papeže, večer v hospodě pak vzývali Stalina. Větší sebranka než komunisti.“

Hana Tutušková (nar. 1926, Litomyšl): „Manželky komunistů dostaly místa pěkně v teple. Ovšem maminka, žena odbojáře a vězně z koncentráku, zametala vagony.“

Dagmar Podubecká (nar. 1926, Hranice): „Maminka odmítla nosit židovskou hvězdu. Nikam nechodila a čtyři roky zůstala zavřená doma. Potom už nikdy nebyla normální.

Podpořit projekt a stát se členem Klubu přátel Paměti národa lze na www.postbellum.cz/klub

sb
Foto © Richard Sobotka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *