Dne 19. května 2025 uspořádalo Téčko s Městskou knihovnou v Rožnově pod Radhoštěm besedu: Albín Polášek – 60. výročí od úmrtí českoamerického sochaře.
O životě a díle Albína Poláška besedoval Jakub Sobotka, ředitel Téčka s Ivanem Hejtmánkem, badatelem v oblasti Poláškova života a díla.
Albín Polášek se narodil 14. 2. 1879 jako sedmé dítě Františka a Petronily Poláškových ve Frenštátě pod Radhoštěm. Vyučil se řezbářem ve Vídni, studoval v Římě, posléze odejel do USA, kde se stal profesorem na Akademii v Chicagu.
Vytvořil mnoho sochařských děl.
Stále se vracel do rodného města Frenštátu pod Radhoštěm, pro které vytvořil řadu plastik. Je autorem sousoší Cyrila a Metoděje a sochy Radegasta na Radhošti, které se časem staly symboly naší země, zvláště Beskyd a Moravy.
Albín Polášek se často vracel do svého rodného města, na stáří se v něm chtěl usadit, ale změna politické situace tomu zabránila. Zemřel 19. 5. 1965 ve Winter parku v USA. Od roku 1994 má na náměstí ve Frenštátě pod Radhoštěm pamětní desku.
Snímky a materiál pro besedu zapůjčilo Muzeum Albína Poláška ve Winter parku v USA, Muzeum Novojičínska a jeho pobočka ve Frenštátě pod Radhoštěm, Muzeum regionu Valašsko a videosekvence od pana Kamila Holuba.
Účastníkům besedy byl také promítnut snímek betléma, který v chlapeckém věku Albín Polášek vyřezal a který ho provázel po celý život.
„Bylo nám vyčítáno, že jsme na početných výstavách betlémů nepředstavili Albína Poláška jako betlemáře,“ řekl Ing. Ivan Hejtmánek, předseda regionálního Spolku českých betlemářů. „Tehdy jsem se pustil do studia jeho života a zjistil jsem, že Albín Polášek už ve svých šesti letech předvedl svůj výtvarný talent a navázal na betlemářskou tradici ve Frenštátě pod Radhoštěm, která byla ve druhé polovině 19. století na vrcholu. Při pastvě krávy začal vyřezávat figurky ze dřeva. Když pak ve 22 letech odešel do USA, vzal sebou i svůj betlém a ten ho provázel po celý život. Proto jsme o něm neměli žádné informace. Dnes už víme, že je to betlém kolorovaný přírodními barvami, je figurkový, dřevěný. A je krásný. Betlém Albína Poláška předvádíme na betlemářských výstavách alespoň jako projekci.“
A Ing. Ivan Hejtmánek na závěr besedy dodal: „Fascinuje mne životní dráha Albína Poláška, jeho obrovská pracovitost, cílevědomost, houževnatost, která chlapce z malého městečka přivedla až k metě světoznámého umělce.“
Beseda, doprovázena bohatým fotomateriálem, v mnoha ohledech důvěrně seznámila posluchače se světově uznávaným umělcem Albínem Poláškem, jak jsme ho dosud neznali.
Konferenční místnost nepostačovala zájmu posluchačů.
Text, foto a reprofoto © Richard Sobotka