Tylovice mají k Rožnovu pod Radhoštěm tak blízko, že mnozí podnes nevědí, kde v minulosti byl mezi domy konec jednoho katastru a začátek dalšího.
Historie původně samostatné obce Tylovice je připomínána již v roce 1504. V roce 1960 byly Tylovice administrativně sloučeny s Hážovicemi v jednu obec pod společným názvem Rysová – ta byla v roce 1980 připojena k městu Rožnovu a obě obce od toho roku existují jako městské části pod původními názvy Hážovice a Tylovice.
Říčka Hážovka dělí obec na selskou část na levém břehu, kde pozemky gruntů sahaly až k hranicím Velké (dnes Valašské) Bystřice, kdežto na pravém břehu byli usazeni domkaři a menší rolníci, jejichž pozemky ubíhaly za vrch Klůzov až k řece Bečvě.
Fojtství bylo na čísle popisném 33. Prvým fojtem byl Plandor a úřad se v tomto rodě udržel po celé století. Prvním starostou byl Bradáč „Na kopci“. Obec byla vždy přifařena a přiškolena do Rožnova, ale hřbitov (založený roku 1888) měla společný s Hážovicemi.
K tylovským pamětihodnostem patří zvonička, postavena kolem roku 1775 (v roce 2011 opravena). Náves „U křížku“ (podle kříže postaveného roku 1856, v oploceném prostoru je také pomník obětem války), je podnes společenským centrem.
Nedaleko je rodný domek Ladislava Nezdařila (1922–1999), autora básnické sbírky „Horní chlapci“. Z Tylovic pochází také spisovatelka Ludmila Pařenicová – Bumbalová (1919–2001), autorka vyprávění o životě na valašských kotárech v knize „Čekej, já se vrátím“. Ze současníků je to Jan Surý, autor půvabné knížky, plné vtipných komentářů o žhavé současnosti a trampotách staříčka Čtvrtinového „Tož tak“. Ke kulturnímu dědictví přináleží tradice tylovických rapačářů, akce místních hasičů a tradiční tylovská pouť.
S historií obce jsou neodmyslitelně spojovány počátky textilního průmyslu v Rožnově pod Radhoštěm. Roku 1888 zřídil Albert Reiser (majitel továrny na punčochy v Klokočově) v Tylovicích pobočku a o několik let později postavil na čísle 77 továrnu (ta v důsledku hospodářské krize roku 1932 skončila, budova dnes slouží jako mateřská školka). V Tylovicích u Bradáčů „Na kopci“ začínal roku 1889 podnikat také Leo Brill, který v roce 1900 koupil v Rožnově od Bruno Janíka pozemky na nichž dodnes stojí budova textilní továrny.
Po 521 letech od prvé připomínky jsou Tylovice místem zajímavým a bohatým na přírodní krásy. Při procházce za Hážovkou člověk zatouží přivonět spolu s básníkem Ladislavem Nezdařilem k rezekvítku, pokochat se červenými muškáty za okny letitých dřevěných chalup a naslouchat vrznutí dveří, které stárnou na závoře.
Text a foto © Richard Sobotka