Rožnovská koupaliště

Téměř každé léto, pokud se vydaří, je důvodem k hromadné hygieně. Za sluneční výhně kdekdo vyhledává kdejakou kapku vody k občerstvení, osvěžení a povzbuzení do další existence.

Město Rožnov toto hygienické hnutí vytrvale podporuje. Ostatně má k tomu od přírody vhodné podmínky. Kromě vodních pramenů, vyvěrajících všude v okolních horách, a kromě menších potoků, protéká městem řeka Rožnovská Bečva, sycená vodou Uhliského potoka, který se vlévá do říčky Hážovky, ta je levobřežním přítokem zmíněné řeky.

Řeka Rožnovská Bečva vytváří podmínky pro vodní hygienu od pradávna, přinejmenším od roku 1267 prohlášením roztroušené osady za město Rožnov. Obyvatelé říční vodu používali nejen k očistě těla, také k praní svršků a spodků, po zavedení pletařského průmyslu i k bělení a sušení utkané textilie. V novějších časech byly břehy řeky využívány ke slunění. Při velké vodě, když nastala, také k plavení dříví a někdy i k provozování kanoistiky.

 

Rožnovská Struha sloužila k praní prádla v létě i v zimě. 

 

Rožnovská struha byla vybudována v 15. století. Napojena nad Horním splavem na řeku Bečvu poháněla její voda mlýny, poskytovala vodu Papírně a Pivovaru, rožnovským domácnostem vodu na vaření a osobní hygienu, dobytku a drůbeži k napájení, dětem ke skotačení. Pro město to byla první veřejná koupelna pro místní obyvatele i pro lázeňské hosty. Struha dosloužila kolem roku 1970, její torzo podnes slouží k oživení mechanických zařízení v Mlýnské dolině Valašského muzea v přírodě.

 

Struha sloužila také dětem . V místě nad Paláčkovým mlýnem v ní bylo objeveno dřevěné potrubí.

Původně Panský jez, později zvaný Horní splav na řece Rožnovské Bečvě vznikl v počátcích 20. století a byl oblíbeným místem pro koupání místních obyvatel i hostů Rožnovských klimatických lázní.

Panský jez – první veřejné rožnovské koupaliště, dnes Horní splav, při dobrém stravu vody slouží i dnes.

Koupaliště Letná u Masarykovy zotavovny vzniklo v prvé polovině 20. století, napájené studenou vodou z Káního potoka nebylo oblíbené a později zaniklo.

Přibližně v polovině 20. století bylo na Struze vybudováno malé koupaliště v místě nad Paláčkovým mlýnem. Vybaveno převlékárnami bylo zvláště mládeží využíváno. Jelikož rožnovský pivovar odebíral vodu ze Struhy, byla v místě napájení tohoto koupaliště odebírána voda, filtrovaná dřevěným uhlím, a dřevěným potrubím vedena dnem Struhy až do pivovaru. Torzo potrubí bylo objeveno při rekonstrukci křižovatky u sochy Františka Palackého po roce 2000.

 

 

Koupaliště v místě u Eroplánu bylo vybudováno ve druhé polovině 20. století.  V letním čase je hojně navštěvované jak Rožnovany, tak i letními hosty.

 

 

 

Jezírko v místě současné školy ZŠ Videčská. Jezírko sloužilo k osvěžení i lodičkování a bylo atrakcí pro lázeňské hosty. Ve druhé polovině 20. století byla v tom místě postavena školní budova ZŠ Videčská.

Kromě uvedených přírodních možností letního osvěžení koupelí existuje v Rožnově pod Radhoštěm na Koryčanských Pasekách také krytý bazén, který je v provozu celoročně.

Každá vodní nádrž je příhodná k přátelskému setkání a tak je tomu u koupališť i v Rožnově pod Radhoštěm.

Text, foto a reprofoto © Richard Sobotka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *